26 maja 2017 / kategoria: porady / tagi: / Brak komentarzy

Remont tarasu wbrew wszelkim opinią nie jest wcale zadaniem takim prostym, jakby to mogło wydawać się na pierwszy rzut oka. Osoby, które planują remont tarasu, bardzo często muszą odpowiedzieć sobie na takie pytania jak np. czy należy naprawić wyłącznie wierzchnią warstwę tarasu, albo czy skuwać wszystkie płytki i kłaść nowe?.

Niniejszy artykuł, to idealne rozwiązanie dla tych osób, które poszukują odpowiedzi na te i wiele innych pytań. Dzięki naszym profesjonalnym wskazówką remonty tarasów, nie będą dla Państwa, aż tak dużym wyzwaniem.

Przygotowanie tarasu do sezonu wiosenno-letniego

Jak pokazują najnowsze statystyki, to właśnie tarasy z płytek, są jednymi z najczęściej remontowanych elementów w polskich mieszkaniach. Polskie tarasy, niezależnie od wybranej konstrukcji są w mniejszym lub większym stopniu narażone na skrajną temperaturę oraz zmienne warunki klimatyczne. Warto wspomnieć choćby o tym, że liczba przejść temperatury pomiędzy minusem a plusem, właśnie w Polsce należy do największych w całej Europie. Na szczególną uwagę zasługują tarasy o tradycyjnej budowie, czyli oczywiście tarasy z ceramiki ułożonej na żelbetonowych płytkach. Odpadanie płytek najczęściej jest następstwem przenikania pod nie wilgoci.

Wybór idealnego drewna na taras

W Polsce bardzo dużą popularnością cieszą się tarasy drewniane. W tym przypadku należy pamiętać o tym, że żywotność drewnianego tarasu, zależy przede wszystkim od rodzaju drewna, które wybierzemy do budowy. Do budowy lub remontu tarasu należy unikać drewna świerkowego i sosny, które nawet odpowiednio konserwowane wytrzymują jedynie do kilkunastu lat. Rozsądniej jest wybrać bardziej odporne drewno, takie jak np. buk, olcha, czy modrzew, które przy dobrych warunkach mogą nam posłużyć nawet przez kilkadziesiąt lat użytkowania. Najbardziej wymagające osoby mogą wybrać konstrukcje z drewna dębowego, jesionu oraz grabu.

Renowacja nawierzchni tarasu

W sytuacji kiedy to stan nawierzchni tarasy wymaga jej natychmiastowej wymiany, to oprócz zerwania starych płytek, należy pamiętać również o dokładnym zeszlifowaniu oraz skuciu niepotrzebnych fragmentów podkładu na całej powierzchni. Jeżeli powierzchnia tarasu będzie krzywa, to należy nałożyć odpowiednią warstwę wyrównującą, która będzie porządnie związana ze starym podłożem. Przy remoncie tarasu nie można korzystać z zwykłych zapraw cementowych, które niestety nie mogą zagwarantować nam odpowiedniego poziomu przyczepności. Zaprawa cementowa będzie bardzo szybko pękać, przez co nasz remont tarasu pójdzie na marne. Na naszym rynku na szczęście dostępne są gotowe wylewki podłogowe, dzięki, którym idealnie przygotujemy podłoże tarasu.

Pamiętać należy również i o tym, że w przypadku tarasów wymagane jest zawsze odpowiednie nachylenie posadzki, dlatego też nie można stosować podkładów samopoziomujących (samolozlewnych). Gotowe zaprawy powinny być zawsze odpowiednio wyrównane ręcznie lub mechanicznie. Na przygotowane podłoże należy nałożyć również odpowiednią warstwę izolacji podpłytkowej najlepiej z specjalnej zaprawy wodoszczelnej, albo płynnej folii, która w naszym kraju cieszy się naprawdę bardzo dużym zainteresowaniem. Izolacja ta jest niezbędnym elementem, ponieważ zapewnia odpowiednią ochronę przed wnikaniem wody w betonowe podłoże. Nawet najlepsze pokrycie z płytek nigdy nie będzie w 100% wodoszczelne.

Przyklejanie nowych płytek

Nowe płytki tarasowe należy układać wyłącznie na specjalną elastyczną zaprawę klejową, która powinna być nakładana zawsze w taki sposób, aby pod płytkami nie znajdowały się żadne puste przestrzenie. Woda ma niestety to do siebie, że lubi się zbierać nawet w najmniejszych szczelinach, przez co nasze płytki są narażone. Klej należy nakładać pacą zębatą nie tylko na podłoże, ale również i na płytki. Układ pasów kleju powinien być wzajemnie prostopadły, dzięki czemu będzie w stanie równomiernie rozłożyć się pod płytkami. Do fugowania warto używać przede wszystkim elastycznej zaprawy, z kolei w miejscach dylatacji, spoiny powinno wypełnić się specjalnym silikonem.

Zadaszenie na taras

W przypadku tarasów bardzo ważną kwestią jest również to, aby przygotować porządne zadaszenie. W naszym klimacie z tarasu można korzystać wyłącznie w ciepłe i bezchmurne dni. Rozwiązaniem tego problemu może być oczywiście profesjonalne zadaszenie, dzięki któremu taras będzie do naszej dyspozycji również w deszczową pogodę. Warto poświęcić nieco swojego cennego czasu, aby przygotować porządne zadaszenie, dzięki czemu ani słońce, ani deszcz nie będzie nam przeszkadzać.

Jeżeli chodzi o zadaszenie tarasu, to w Polsce bardzo dużą popularnością cieszy się poliwęglan, czyli bezbarwny plastik, który jest niemal o połowę lżejszy od szkła i co najważniejsze o wiele bardziej odporny na stłuczenie. Poliwęglan występuje przeważnie w postaci specjalnych litych płytek lub jako materiał komorowy. Warto wspomnieć, że materiał ten charakteryzuje się bardzo dużą odpornością na zmiany temperatur, dlatego też doskonale nadaje się do wykonania profesjonalnego zadaszenia. Ogromnym plusem poliwęglanu, jest również jego olbrzymia plastyczność, dzięki czemu będziemy mogli wykorzystać go nawet w przypadku bardzo nietypowego zadaszenia tarasu. Warto sięgnąć przede wszystkim po barwiony poliwęglan, dzięki czemu zagwarantujemy sobie bardzo wysoki poziom ochrony przed słońcem. Pod pokrycie z poliwęglanu możemy również zamontować specjalne płócienne lub bambusowe rolety, które doskonale pasują zarówno do nowoczesnych, jak i również do klasycznych aranżacji wnętrz. Takie zadaszenie można zrobić samodzielnie lub zakupić gotowe z montażem np. na tej stronie z zadaszeniami tarasowymi. Zadaszenie mogą tworzyć również rośliny, które pną się po specjalnych konstrukcjach. Skorzystać możemy również z tradycyjnej blachodachówki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *