25 lipca 2019 / kategoria: porady / Brak komentarzy

Przeprowadzka z jednego mieszkania do drugiego niesie ze sobą mnóstwo emocji. Zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Z jednej strony wyprowadzenie się do nowego miejsca jest bardzo ekscytujące, daje dużo pozytywnej energii, motywuje do działania. Z drugiej zaś strony wiele osób stresuje się przeniesieniem wszystkich ubrań, mebli do nowego lokum. Radzimy, jak sobie z tym poradzić bez ogromnego stresu.

SEGREGACJA

Podstawą do dobrej wyprowadzki jest posegregowanie ubrań,  przeróżnych papierów i bibelotów, które nagromadziły się w mieszkaniu. Przedmioty, które nie nadają się do użytku, wyrzuć. Jeśli jednak posiadasz ubrania, które są w dobrym stanie – oddaj go osobie, która ich potrzebuje. Mnóstwo jest grup, na których można sprzedać przedmioty w dobrym stanie, którymi już nie jesteśmy zainteresowani. Możesz również wesprzeć organizacje charytatywne. Nie tylko pomagasz komuś, ale także odrobinę powiększasz swój budżet, ale przede wszystkim to działania ekologiczne, które wykonasz bardzo niewielkim kosztem. W ten sposób w nowym miejscu będą tylko te rzeczy, które są Ci potrzebne lub takie, które po prostu chcesz posiadać dalej. Wyczyszczenie szaf z niepotrzebnych rzeczy ułatwi Ci pakowanie. 

KARTON PO KARTONIE

Warto jest segregować przedmioty zgodnie z pomieszczeniami, w których mają się znajdować. Dodatkowo pamiętaj o podpisaniu każdego kartonu tak, abyś wiedział, co się w nim znajduje. 

BEZPIECZEŃSTWO

Jeżeli wyprowadzasz się z wynajmowanego mieszkania, to pamiętaj, żeby odpowiednie je zabezpieczyć. Zakręć kurki z prądem, gazem i wodą.

NOWE MIESZKANIE

Zanim jednak przeniesiesz wszystkie ubrania, meble, sprzęty, warto doprowadzić nowe lokum do stanu na możliwie najwyższym poziomie. Przed przeprowadzką, zadbaj o kilka najważniejszych elementów. Jeśli sam nie potrafisz lub nie masz na to czasu, poproś o pomoc firmę zajmującą się remontami

Podstawowe naprawy lub usterki, którymi należy zająć się przed przeprowadzką:

  1. położenie gładzi na ścianach,
  2. pomalowanie ścian,
  3. zadbanie o podłogę: renowacja lub położenie nowych kafli/paneli,
  4. sprawdzenie stanu kurków od gazu, wody, prądu
  5. zamontowanie perlatorów – zyskasz dzięki temu sporo kwoty, a także przyczynisz się do lepszej kondycji naszej planety,
  6. uszczelnienie okien.

Te kilka podstawowych usterek sprawi, że zaraz po przeprowadzce, będziesz mógł nacieszyć się nową przestrzenią, zamiast martwić o remont. W ten sposób zaoszczędzisz sporo energii – nie będziesz musiał przestawiać mebli, odsuwać ich od ścian, przykrywać folią, aby nie zabrudzić ich farbą.

FIRMA PRZEPROWADZKOWA

Coraz częściej korzysta się z pomocy firm przeprowadzkowych. Do ich usług zalicza się przede wszystkim dostarczenie kartonów oraz worków do przeprowadzki, pakowanie, sprzątanie poprzedniego mieszkania i przewóz mebli do nowego miejsca. Firmy przeprowadzkowe oferują transport na terenie jednej miejscowości,, ale także z miasta do innego miasta czy nawet innego kraju. 

JAK PAKOWAĆ RZECZY

Jeśli zabierasz się za pakowanie przedmiotów, staraj się maksymalnie wykorzystać wolną przestrzeń. Garnki układaj jeden na drugi, puste opakowania zajmij woreczkami z kaszą czy przyprawami. Torby oraz plecaki wypełnij biżuterią i innymi drobnymi przedmiotami. Zmniejszysz liczbę paczek i kartonów, które zabierzesz do nowego mieszkania. 

mężczyzna z kartonami

Wyprowadzka nie powinna być robiona w pośpiechu, dochodzi wtedy do przypadkowych, niechcianych błędów

PAKOWANIE UBRAŃ, SZKLANYCH PRZEDMIOTÓW I KABLI

Warto, aby pakować ubrania razem z wieszakami, Dzięki temu proces, zarówno pakowania do kartonów, jak i wypakowywania, będzie znacznie krótszy. 

Kable dobrze jest opisać za pomocą samoprzylepnej karteczki. W ten sposób odejmiesz sobie problem szukania kabla pasującego do danego urządzenia.

Największy problem podczas przeprowadzki związany jest z transportem delikatnych przedmiotów, takich jak wazony. Aby zabezpieczyć przed uszkodzeniem, warto do wnętrza włożyć pogniecione gazety, a cały wazon zawinąć w miękki ręcznik albo folię bąbelkową. 

 

ROZPAKOWYWANIE

Nie warto zabierać się za rozpakowywanie wszystkich kartonów na raz. Kluczem do rozsądnego wypakowywania się w nowym mieszkaniu to logiczne myślenie oraz systematyczność. Najrozsądniej jest rozpakowywać meble, sprzęty karton po kartonie i pomieszczenie po pomieszczeniu. Często nagła sytuacja przeszkodzi Ci w dalszej przeprowadzce i zostawisz po sobie bałagan w całym mieszkaniu. To niepotrzebnie wywołuje stres oraz nerwy.

dziecko w kartonach

Pamiętaj, że stres źle wpływa na każdego członka rodziny, powoduje nieprzyjemne spięcia, kłótnie

ZWIERZĘTA – CO Z NIMI?

Dla ludzi przeprowadzka jest czasem bardzo stresującym, dla zwierząt podobnie. Nie potrafią zorientować się, co się dzieje, hałas wywołuje u nich stres. Dlatego, jeśli to możliwe, na czas przeprowadzki zostaw swojego pupila u rodziny, znajomych lub w schronisku dla zwierząt. Odejdzie Tobie stres o zwierzaka, a Twój pupil będzie w spokoju oczekiwał powrotu do domu. 

 

TECHNICZNA RADA

Wydawać by się mogła oczywista rada, ale często pomijana podczas przeprowadzki. Warto zabezpieczyć dane, które trzymane są na dysku w komputerze. Podczas noszenia kartonów, znoszenia ze schodów, wkładania do busa i ponownego noszenia do nowego lokum, mogą ulec zniszczeniu. Dlatego polecamy zrobić kopie zapasowe na dyskach przenośnych. Pamiętaj, aby umieścić je w bezpiecznym miejscu – najlepiej w torebce, plecaku, który będzie z nami w kabinie kierowcy.

 

SPOKÓJ

Na koniec teoretycznie oczywista, ale bardzo potrzebna informacja do zapamiętania. Nie warto przeprowadzać się w pośpiechu. Często przez to się denerwujemy, przez co tworzy się większy bałagan, w którym tkwimy więcej czasu, niż to konieczne. Organizując sobie przestrzeń i będąc konsekwentnym, stopniowo zaczniesz panować nad chaosem w nowym miejscu zamieszkania. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *