kobieta maluje ścianę

18 lutego 2020 / kategoria: porady / Brak komentarzy

Podobno emocje przy remoncie są nie do wyrażenia słowami, wśród małżeństw powszechne jest powiedzenie, że przez remont można się rozwieść. Ale spokojnie! Do tego na pewno nie dojdzie! Z naszego poradnika dowiesz się jak pomalować ściany krok po kroku. Dowiesz się, w jaki sposób przygotować ściany do malowania, jak nakładać farbę i czym malować, aby cieszyć się pięknymi kolorami ścian.

Zimowe i wiosenne porządki

Zmieniające się pory roku niejednokrotnie generują w nas chęć zmian. To właśnie wtedy zabieramy się za generalne porządki, remont, a w tym także malowanie ścian. Nawet pozornie tak prosta czynność, jak malowanie może dostarczyć wielu frustracji jeśli nie wykonuje się jej we właściwy sposób. 

Przed malowaniem należy właściwie przygotować i zagruntować ściany, zrobienie tego – to już połowa sukcesu! Ale zanim złapiemy za pędzel, powinniśmy przypomnieć sobie podstawowe zasady nakładania farby. Tylko tak będziemy mogli cieszyć się pięknym i długotrwałym kolorem.

Malowanie ścian: wstęp do pracy

Tylko właściwie przygotowane i zagruntowane ściany będą należycie łapać kolor. Zanim jednak zabierzemy się za aplikację farby dekoracyjnej, powinniśmy przypomnieć sobie podstawowe zasady malowania ścian. Składają się na nie:

 • dobór odpowiedniego narzędzia do malowania
 • ocena temperatury i wilgotności
 • techniki aplikacji farby

Na ostateczny wygląd naszych ścian mogą mieć wpływ detale, o których zazwyczaj nie myślimy. Np. wygląd i kształt wałka, oraz materiał z jakiego jest wykonany. Może się okazać, że wałek, który wybraliśmy niedokładnie rozprowadza farbę, albo co gorsza zostawia na ścianie jakieś małe włoski i zabrudzenia. Nawet jeśli na początku nie wydaje się to problematyczne, farba po wyschnięciu nie wygląda tak korzystnie, jak powinna. Wybierając pędzel lub wałek powinniśmy szukać takich rozwiązań, które nie będą równocześnie psuły efektu naszej pracy. Znaczenie ma również sposób nakładania farby. Te, a także inne czynniki wpływają na ostateczny wygląd świeżo pomalowanych ścian.

malarz przy ścianie z wałkiem i wiaderkiem

Co wybrać: wałek czy pędzel?

Wałek to uniwersalne narzędzie do malowania dużych i płaskich powierzchni, dlatego świetnie nada się do ścian. Jego największe zalety to wygoda i szybkość. Długość włosia jest głównym czynnikiem rozróżniającym pomiędzy rodzajami wałków do malowania ścian:

 • krótkie (6 – 10 mm) – to wałki przeznaczone do gładkich powierzchni
 • średnie (13 – 15 mm) – to wałki przeznaczone do tradycyjnych tynków i tapet strukturalnych
 • długie (19 – 30 mm) – to wałki przeznaczone do malowania powierzchni chropowatych.

Ponad to, malując wysokie pomieszczenia możemy sobie pomóc przymocowując teleskop do wałka.

Pomimo niekwestionowanych zalet wynikających z korzystania z wałka, nie powinniśmy zapominać o pędzlach. Nie wszędzie dotrze wałek, w takich miejscach sprawdzi się doskonale mały  pędzel płaski. Np. przy narożnikach, we wnękach okiennych a także w okolicach gniazdek elektrycznych, czy włączników światła. Płaski pędzel kątowy przyda się do malowania ściany za kaloryferem.

Zanim jednak przejdziemy do malowania, dobrze jest zaopatrzyć się w kuwetę do odsączania farby. Innym, mniej popularnym rozwiązaniem jest wiadro z kratą. Należy zaopatrzyć się także w folię i taśmę malarską, aby zabezpieczyć meble i podłogi.

Warunki do malowania

Niewiele osób decydujących się na samodzielne malowanie mieszkania zwraca uwagę na temperaturę. Tymczasem optymalna temperatura do malowania ścian mieści się w przedziale od 18 – 25 stopni Celsjusza. Jednakże najważniejszym parametrem jest wilgotność, która powinna oscylować wokół 60%. Jeżeli wilgotność jest zbyt niska a temperatura zbyt wysoka, farba schnie za szybko. Ten stan rzeczy sprzyja powstawaniu smug przy łączeniu kolejnych pasów. Powłoka, która powstanie w takich warunkach nie jest zbyt atrakcyjna i zdecydowanie odbiega od pożądanego efektu.

Przygotowanie farby do malowania ścian

Po otwarciu pojemnika na farbę należy ją dokładnie wymieszać. Malowanie niewymieszaną, albo źle wymieszane będzie fatalne w skutkach. Malowanie niewymieszaną farbą, to w istocie malowanie rozwarstwionymi frakcjami:pigmentów, wypełniaczy i spoiwa. Malowanie niewymieszaną farbą spowoduje różnice kolorystyczne w stanie. 

Przed nałożeniem pierwszej warstwy można delikatnie rozcieńczyć emulsję wodą. Jest to wskazane również przy malowaniu ścian pędzlem. Dzięki temu zabiegowi farba będzie się łatwiej rozlewać na powierzchni ściany.

Pamiętajmy, aby zawsze czytać zalecenia producenta. Zanim otworzymy puszkę z farbą, sprawdźmy dobrze etykietę pod tym kątem. Ale uwaga, finalną warstwę farby nakładaną wałkiem należy wykonywać zawsze w postaci nierozcieńczonej.

malarz kuca na podłodze

Zaczynamy malowanie ścian

Po odpowiednim przygotowaniu możemy rozpocząć malowanie. Malowanie pomieszczenia rozpoczynamy od sufitu, a konkretnie od części znajdującej się przy oknie. Następnie należy prowadzić wałek w stronę pokoju zgodnie z kierunkiem padania światła. Kolor z sufitu możemy przeciągnąć na ścianę tworząc tym samym kilkucentymetrowy pasek. Pasek przy suficie optycznie powiększa pomieszczenie. Równą granicę pomiędzy ścianą a sufitem wyznaczymy przy użyciu taśmy malarskiej.

I w końcu przechodzimy do malowania ścian. W pierwszym kroku farbą należy pokryć naroża oraz granicę sufitu wyznaczoną taśmą malarską. Następnie malujemy miejsca trudnodostępne (np. okolice gniazdek, włączników światła i żyrandoli, framug, okien, listew przypodłogowych a także okolice za kaloryferem), We wspomnianych przypadkach warto sięgnąć po mały pędzel, który z łatwością dostanie się we wszystkie trudnodostępne miejsca.

Ostatni etap to malowanie dużych powierzchni przy pomocy wałka. Tutaj również należy przestrzegać pewnych zasad. Farbę należy nałożyć na wałek obficie i równomiernie. Wałka nie należy na siłę dociskać do ściany, wystarczy lekko prowadzić go po ścianie. Pierwszą warstwę farby najlepiej jest nakładać w jednym kierunku. Na przykład od góry do dołu. Kolejną warstwę nakładamy w innym kierunku, np. od lewej do prawej. W czasie malowania ścian należy pamiętać o zasadzie łączenia mokre z mokrym. To znaczy, że całą warstwę należy nanieść w jednym cyklu roboczym, nie czekając aż farba wyschnie całkowicie. Dzięki temu na pomalowanej ścianie nie pojawią się brzydkie smugi.

Co po malowaniu? 

Po malowaniu najlepiej jest szybko sprzątnąć malowane pomieszczenie, nie czekając aż pojawią się zabrudzenia. Lepiej jest je zmyć zanim farba wyschnie. Pędzle i wałki przed myciem należy najpierw zamoczyć w wodzie, a dopiero potem dokładnie oczyścić z resztek farby. Dzięki temu zabiegowi używane narzędzia będą nadawały się do tego, by wykorzystać je przy kolejnym malowaniu.

Najważniejsze wskazówki podczas malowania

W tym fragmencie zebraliśmy najważniejsze wskazówki podczas malowania, które możesz sobie wydrukować i mieć pod ręką podczas remontu.

 • Sporządź listę zakupów: pamiętaj o wałkach, pędzlach, kuwecie do odsączania farby a także o folii i taśmie malarskiej, dzięki którym zabezpieczysz meble i podłogi.
 • Przygotuj pomieszczenie do malowania. Oczyść ściany zadbaj o odpowiednią temperaturę, a jeśli masz taką możliwość sprawdź również wilgotność powietrza.
 • Przeczytaj dokładnie zalecenia producenta zamieszczone na etykiecie puszki z farbą.
 • Wymieszaj farbę dokładnie. Pamiętaj, że niewymieszana farba będzie powodować różnice w kolorze oraz smugi.
 • Malowanie rozpocznij od sufitu, od części znajdującej się przy oknie.
 • Następnie pomaluj miejsca trudnodostępne, np. okolice gniazdek i włączników.
 • Przejdź do malowania dużych powierzchni, czyli w tym wypadku ścian.
 • Wybierz kierunek malowania i nałóż pierwszą warstwę.
 • Przy malowaniu drugiej warstwy wybierz inny kierunek.
 • Pamiętaj aby podczas malowania przestrzegać zasad, które omawialiśmy.
 • Po malowaniu od razu przeprowadź gruntowne sprzątanie. Wyczyść zabrudzone miejsca zanim farba wyschnie.

Nie musisz być zdany sam na siebie

Jeżeli dalej nie jesteś przekonany do samodzielnego malowania pomieszczenia, możesz wezwać na pomoc specjalistyczną ekipę remontową. Skorzystaj z usług remontowych naszej firmy a przekonasz się, że malowanie może być łatwe i przyjemne, i wcale nie musi prowadzić do małżeńskich kłótni.

Skorzystanie z usług naszej firmy pozwoli Ci zaoszczędzić czas i energię. Dzięki temu, że powierzysz wykonanie tego zadania specjalistom, nie będziesz musiał się obawiać o finalny efekt. Jak często podejmujemy decyzję o tym, by zrobić coś samodzielnie, a potem żałujemy, że nie zleciliśmy tego zadania komuś bardziej doświadczonemu, kto po prostu zrobiłby to wszystko jak należy?

Nie każdy musi być dobry we wszystkim. Nawet w dobie internetu, w którym znajdują się odpowiedzi na wszystkie nasze pytania. Często znalezienie odpowiedzi to kwestia kilkukrotnego kliknięcia. A czasami po prostu wystarczy jedno.

Czasami dokładne instrukcje nie wystarczą, są takie osoby, które nie mają zdolności manualnych. Wówczas trudno im będzie wykonać malowanie w taki sam sposób, jak zrobiliby to specjaliści, lub osoby z większymi zdolnościami. Nie stawiamy sobie zbyt wygórowanych oczekiwań. Nikt tego od nas nie wymaga.

Zamiast bawić się w samodzielny remont, skorzystaj z naszych porad i zadzwoń po naszą ekipę, która z ogromną chęcią przeprowadzi Cię przez proces remontu. Nasi fachowcy sprawnie zajmą się wszystkimi sprawami, o których Ty musiałbyś dopiero przeczytać. Nasza ekipa jest sympatyczna i uśmiechnięta, a przy tym dba o indywidualne podejście pełne otwartości wobec klienta. Dzięki temu jesteśmy w stanie odpowiedzieć na najistotniejsze potrzeby naszych klientów i zaskoczyć ich pozytywnym, szybkim efektem.

Decydując się na usługi naszej  firmy zgadzasz się na pełen profesjonalizm. Od samego początku procesu, aż do końca. Dla nas nie ma nieważnych pytań,ani tematów. Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania klientów i przedyskutujemy wszelkie wątpliwości. Przed przejściem do właściwego malowania, najlepiej jest wspólnie raz jeszcze omówić wszystkie kwestie, tak aby klient nie miał wątpliwości co do naszych wzajemnych ustaleń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *